Fundacja Alior Banku adoptuje stado żyraf siatkowanych

14 marca 2023

Poznajcie żyrafy z wrocławskiego ZOO

W 2022 roku Fundacja Alior Banku zaadoptowała stado żyraf siatkowanych z wrocławskiego ZOO. Rafiki, Inuka, Shani i Nala to 4 sympatyczne zwierzaki, które wzięliśmy pod naszą opiekę.

Występujące w Afryce Wschodniej żyrafy siatkowane są gatunkiem zagrożonym wyginięciem między innymi poprzez kłusownictwo, wylesianie i zmiany klimatyczne, dlatego tym bardziej cieszymy, że nasze stado bierze udział w programie hodowli zachowawczej, oznacza to, że ciągle się powiększa.

Żyrafy mieszkają tuż przed Afrykarium, na długim wybiegu Sawanny z widokiem na Halę Stulecia i pawilon z kasami. Po sąsiedzku przebywają zebry Chapmana, bawolec rudy i strusie.

Fundacja Alior Banku chroni gatunki zagrożone

Zachowanie zagrożonych gatunków to jedno z największych wyzwań w obecnych czasach. Związane jest ono ze zmianami klimatycznymi, postępującym uprzemysłowieniem terenów naturalnych, a także działalnością łowiecką. Według czerwonej księgi prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody zagrożonych jest ponad 27% ssaków, 21% gadów i 13% ptaków z tych dotychczas zbadanych.

Fundacja Alior Banku opiekuje się żyrafami

Żyrafy siatkowane także są gatunkiem zagrożonym. W ogrodach zoologicznych przebywa obecnie tylko 450 osobników tego podgatunku. W Polsce można je zobaczyć m.in. we wrocławskim ZOO lub w ZOO Safari Borysew.

Ochrona środowiska naturalnego to ważna część działań Fundacji Alior Banku. Dzięki współpracy z wrocławskim ZOO zyskaliśmy nowych podopiecznych. Pod nasze skrzydła trafiły 4 żyrafy, którym będziemy udzielać stałego wsparcia. Jesteśmy na bieżąco informowani o potrzebach wrocławskich żyraf przez ich opiekunów. Zapraszamy do odwiedzin ZOO! – mówi Krzysztof Smoleń, prezes Fundacji Alior Banku.

Jak wysoka jest żyrafa?   

Żyrafy siatkowane to jeden z czterech znanych gatunków żyraf, obok żyraf południowych, północnych i masajskich. Czy wiesz, że żyrafy:

  • Potrafią zjeść ponad 40 kg jedzenia dziennie. Najbardziej cenią sobie liście akcji.
  • Śpią krótko, od 10 min, do 2 godz. dziennie
  • Mogą biec z prędkością do 60 km/h
  • Dorosły samiec może urosnąć aż do 5,5 m
  • Ich języki mogą mieć nawet 45 cm długości i są czarne
  • Ich 2-metrowa szyja składa się tylko z 7 kręgów