Centrum Pomocy Towarowa – systemowe wsparcie dla uchodźców i osób potrzebujących

14 marca 2023

Pierwszym projektem Fundacji Alior Banku było skoordynowanie powstania Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie. Centrum zostało powołane w 2022 r. wspólnie z UNICEFem, Caritasem oraz Miastem Stołecznym Warszawa.

Ośrodek mieści się w dawnej centrali Alior Banku – w ścisłym centrum Warszawy. Licząca blisko 4 tys. m2 przestrzeń została zagospodarowana jako miejsce kompleksowej pomocy, udzielanej zarówno przez organizacje pożytku publicznego, jak i inne podmioty realizujące inicjatywy edukacyjne. Fundacja koordynowała powstanie Centrum, a w tej chwili na bieżąco się nim opiekuje oraz współpracuje z organizacjami działającymi w Centrum.

Kto może otrzymać pomoc w Centrum Towarowa?

Z pomocy w Centrum Towarowa skorzystać mogą uchodźcy oraz osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.  W tej chwili przede wszystkim korzystają z niej obywatele Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki z ogarniętego wojną kraju. Dzięki zaangażowaniu pracowników Caritas Polska, obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Aby wesprzeć wszystkich chętnych w aktywizacji zawodowej, Caritas Polska organizuje w Centrum kursy językowe oraz punkt pośrednictwa pracy. Dodatkowo, dla osób biorących udział w szkoleniach lub załatwiających niezbędne formalności, powstało miejsce opieki i animacji dla dzieci.

Centrum Pomocy Towarowa

Zajęcia dla dzieci i dorosłych prowadzi na terenie ośrodka także M.st. Warszawa w ramach prowadzonego przez nich Centrum Edukacji i Rozwoju.

Dane za 2022 rok

W 2022 roku z pomocy Caritasu skorzystało m.in.:

• pomoc rzeczową otrzymało ponad 10 000 osób
  • ponad 5000 osób otrzymało bony na zakupy spożywcze
  • 1300 dzieci otrzymało prezent świąteczny
  • 1200 dzieci otrzymało plecaki w wyprawkami szkolnymi
  • przeprowadzono ponad 350 konsultacji z poradnictwa zawodowego

Dodatkowo w ramach wsparcia ofertowanego przez M.st. Warszawa:

• z zajęć w Centrum Edukacji i Rozwoju skorzystało 11 683 dzieci oraz 8 504 dorosłych opiekunów
  • z pomocy psychologicznej, świadczonej w pomieszczeniach w Centrum, skorzystało 6 007 dzieci oraz
  • 662 opiekunów.