Badanie wiedzy i zachowań finansowych dzieci

26 maja 2023

Co dzieci i młodzież wiedzą o finansach? I czy potrafią nimi zarządzać? Fundacja Alior Banku przeprowadziła we współpracy z miesięcznikiem My Company Polska jedno z największych badań dzieci i młodzieży ostatnich lat. Badanie przeprowadził na zlecenie Fundacji Alior Banku Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS na przełomie marca i kwietnia 2023 r. Ankiety przeprowadzono wśród uczniów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas szkół średnich, a także dyrektorów szkół podstawowych i średnich.

W badaniu pt. „Wiedza ekonomiczna polskich uczniów w teorii i praktyce. Wyzwania dla systemu edukacji i instytucji finansowych” wzięło udział blisko 6 tys. uczniów oraz ponad 250 dyrektorów szkół

Co sprawdziliśmy w badaniu?

W udostępnionych uczniom ankietom skupiliśmy się na kluczowych obszarach związanych z edukacją finansowych. W pierwszej części pytaliśmy o znajomość podstawowych pojęć ekonomicznych i bankowych takich jak inflacja …….

Następny blok pytań dotyczył ubankowienia dzieci i młodzieży. Sprawdzaliśmy, jaki odsetek dzieci ma konto w banku, w jaki sposób z niego korzysta, a także jak dużą ma swobodę w dysponowaniu znajdującymi się na koncie środkami.

Wreszcie pytaliśmy o umiejętności zarządzania budżetem osobistym. Uczniowie wskazywali, czy oszczędzają regularnie, w jaki sposób odkładają pieniądze, a także jak zarządzają wydatkami.

Debata

Badanie było podstawą dyskusji podczas debaty pt. „Szkoła, rodzice czy influencerzy? Skąd nasze dzieci powinny czerpać wiedzę o finansach.” Wzięli w niej udział:

• prof. Agata Gąsiorowska z Uniwersytetu SWPS, psycholożka ekonomiczna, specjalistka od zachowań konsumenckich, autorka książki „Psychologiczne znaczenie pieniędzy”.
  • Kasia Iwanoska – strateżka biznesu, influencerka ekonomiczna, autorka bloga „Finanse od kuchni”, podcastu „Zrób Swój Ruch” oraz kanału na YouTubie „Kasia Iwanoska”.
  • dr Krzysztof Smoleń – prezes Fundacji Alior Banku, adiunkt w Katedrze Teorii Organizacji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Maciej Samcik – dziennikarz i komentator ekonomiczny, bloger finansowy, influencer, twórca i szef serwisu „Subiektywnie o finansach”.
  • Wojciech Pitura, co-founder rzeszowskiego startupu Revas, który zajmuje się dostarczaniem narzędzi edukacyjnych – branżowych symulacji biznesowych do szkół, uczelni oraz firm szkoleniowych.

Obejrzyj nagranie z debaty Szkoła, rodzice czy influencerzy? Skąd nasze dzieci powinny czerpać wiedzę o finansach.